Објавено на:

Недостиг на работна сила во Германија: Шест од десет работни места се непополнети

t

Институтот за германска економија денеска објави дека Германија има потреба од квалификувана работна сила.

Само во секторите за здравство, социјална заштита и образование, шест од десет работни места не се пополнети поради недостиг на соодветна работна сила. 

Федералната влада објави дека во последните години расте бројот на пензионери, односно лица кои наполниле 67 години, а се активни на пазарот на трудот.

„Во март, бројот на непополнети работни места за кои работодавачите не можат да најдат соодветна работна сила се зголеми за дополнителни 88.000 и сега изнесува рекордни 558.000“, се вели во соопштението на Германскиот економски институт, кој се повикува на свое истражување.

Овој проблем трае со години. Германија увезува работна сила од многу земји, меѓу кои се и балканските. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…

Полска: Ќе создадеме помала коалиција на земји…

Доколку Германија не се согласи да испрати…