Објавено на:

Недостиг на судска и медиумска независност и корупцијата главни проблеми во Албанија

t

Недостатоци во независноста и интегритетот на судството, недостиг на независни медиуми, и тековната корупција во владата, органите на прогонот и локалните институции се главните проблеми во Албанија во текот на изминатата година, се наведува во извештајот на американскиот Стејт департмент.

Се додава дека иако Уставот предвидува независно судство, „политичкиот притисок, заплашувањето, корупцијата и ограничените ресурси го спречија судството да функционира целосно, независно и ефикасно“.

Во извештајот се забележува дека има и напредок, а се споменува и Специјалната антикорупциска структура, која во текот на изминатата година истражуваше, гонеше и казнуваше високи функционери и членови на организиран криминал, инволвирани во корупција.

Корупцијата, се наведува во извештајот, била присутна во сите гранки и нивоа на власта, вклучително и јавните набавки и јавно-приватните партнерства. Еден од главните проблеми споменати во извештајот е состојбата на медиумите и притисокот врз нив.

Според извештајот, набљудувачите тврдат дека „владата, политичките партии, бизнисите и криминалните групи се обиделе да влијаат врз медиумите на несоодветен и нетранспарентен начин“.

Има слободни медиуми и пролиферација на медиуми, особено на интернет, кои претставуваат широк спектар на ставови без одговорност, честопати без потврдени информации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…