Објавено на:

Недостик на филтер-кеси за чај во Русија

t

Руските фабрики за чај се соочуваат со недостиг на материјал за кесички, пишуваат руските медиуми.

Филтер-хартијата за кесички чај е вклучена во списокот производи за кои ЕУ забрани увоз во Русија според петтиот пакет санкции, заедно со крафт-хартијата, крафт-картонот и други видови хартија за пакување. Забраната ќе стапи во сила на 10 август годинава. Тоа го најавија Рамаз Чантурија, генерален директор на руската асоцијација на производители на чај и кафе „Росчајкофе“ и Дејвид Хакобјан, директор за интеракција со владините агенции во компанијата „Мај фудс“.

Во моментов, околу 65% од чајот што се продава во Русија е во поединечни кесички. Секоја година Русите консумираат околу 140.000 тони чај. Во Руската Федерација не постојат индустрии што произведуваат филтер-кесички.

Најтешка ситуација поради недостиг на филтер-хартија има во компаниите „Ахмад“, „Мај фудс“ и „Флорис“. Проблемите со снабдувањето може да доведат до намалување на асортиманот на чаеви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…