„НЕКОЈ ДА ИМ КАЖЕ НА БУГАРИТЕ ДЕКА ФАШИЗМОТ ИЗГУБИ ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА“

t

Советот на Благоевград усвои декларација со која „категорично се спротивставува на антибугарската провокација“ со отворањето на македонскиот културен клуб Никола Вапцаров што е најавено за 30 овој месец.

Ваквата декларација ја коментира Божидар Божиновски кој на Фејсбук напиша:

– “Благоевград го забрани македонскиот клуб “Никола Вапцаров” како провокација”

За разлика од бугарските игротеки во земјава македонскиот клуб во Бугарија беше именуван по поет и антифашист стрелан од бугарската монархофашистичка власт. Очигледно уште не знаат дека изгубија во Втора светска војна заедно со фашизмот. А не е лошо таа вест да им се соопшти и на нашата власт и нивните пци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во гранатирање почина потпретседателката на парламентот на…

Потпретседателката на парламентот на непризнатата проруска Донецка…

Тројца кандидати во трка за директор на…

Емилија Шопар-Јованова, Ненад Савески и Наташа Габер-Демјановска…

(Видео) Хаос во Северна Митровица: Пронајдена бомба…

Екипата за деминирање на косовската полиција неутрализираше…

Полска го прифаќа предлогот на Германија: Распоредува…

Полскиот министер за одбрана денеска најави дека…

Курти за инцидентите во Косово: Ќе обезбедиме…

Косовскиот премиер Албин Курти најави дека Владата…