„НЕКОЈ ДА ИМ КАЖЕ НА БУГАРИТЕ ДЕКА ФАШИЗМОТ ИЗГУБИ ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА“

t

Советот на Благоевград усвои декларација со која „категорично се спротивставува на антибугарската провокација“ со отворањето на македонскиот културен клуб Никола Вапцаров што е најавено за 30 овој месец.

Ваквата декларација ја коментира Божидар Божиновски кој на Фејсбук напиша:

– “Благоевград го забрани македонскиот клуб “Никола Вапцаров” како провокација”

За разлика од бугарските игротеки во земјава македонскиот клуб во Бугарија беше именуван по поет и антифашист стрелан од бугарската монархофашистичка власт. Очигледно уште не знаат дека изгубија во Втора светска војна заедно со фашизмот. А не е лошо таа вест да им се соопшти и на нашата власт и нивните пци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утре ќе се знае дали „Цар Борис“…

Утре ќе се знае дали Цар Борис…

Следете нè: Вечерва во 21 часот “Тешки…

Следете ја денешната епизода на "Тешки муабети"…

(Видео) Бер Грилс му понудил чоколадо на…

Познатиот авантурист Бер Грилс е обвинет дека…

Три лица уапсени за дрога во Скопје

Денеска по полноќ и вчера полицијата апсеше…

Поднесена кривична против две лица за недозволена…

Единицата за сериозен криминал и кривични дела…