„НЕКОЈ ДА ИМ КАЖЕ НА БУГАРИТЕ ДЕКА ФАШИЗМОТ ИЗГУБИ ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА“

t

Советот на Благоевград усвои декларација со која „категорично се спротивставува на антибугарската провокација“ со отворањето на македонскиот културен клуб Никола Вапцаров што е најавено за 30 овој месец.

Ваквата декларација ја коментира Божидар Божиновски кој на Фејсбук напиша:

– “Благоевград го забрани македонскиот клуб “Никола Вапцаров” како провокација”

За разлика од бугарските игротеки во земјава македонскиот клуб во Бугарија беше именуван по поет и антифашист стрелан од бугарската монархофашистичка власт. Очигледно уште не знаат дека изгубија во Втора светска војна заедно со фашизмот. А не е лошо таа вест да им се соопшти и на нашата власт и нивните пци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…