Нема веќе бесплатно: Велс бара украинските бегалци да си плаќаат за сите услуги

t

Бегалците од Украина во Велс добија писмо со детали за новата политика од првиот министер Марк Дрејкфорд, според Би-Би-Си, во кое се вели дека може да бидат погодени дури 1.500 луѓе.

Бегалците кои моментално престојуваат во хотелски соби, паркови за одмор и друго привремено сместување кои биле таму пет недели или повеќе, мора да почнат да плаќаат на свој начин и од нив се бара или да ја прифатат владината понуда за повеќе трајно сместување или да се соочат со 25 фунти неделна казна – 37 фунти неделно за четиричлено или повеќе семејство.

Иако политиката, наводно, не е дизајнирана да заштеди пари, таа ги намалува понудите за бесплатни услуги за перење, тоалети, санитарни производи, па дури и сметки за храна за домашни миленици и ветеринар.

Новата политика, вели владата, ќе им помогне на бегалците да се „интегрираат во заедницата“ со тоа што ќе ги охрабри да организираат чистење на нивната облека и да плаќаат барем еден оброк дневно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОН: Војната во Украина предизвика најголем бран…

Руската инвазија на Украина го предизвика најголемиот…

Нема веќе бесплатно: Велс бара украинските бегалци…

Бегалците од Украина во Велс добија писмо…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Членките на ЕУ ќе добијат 3,5 милијарди…

Земјите-членки на Европската Унија ќе добијат уште 3,5…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…