Нема да боли – Ван дер Белен: Уставните измени не треба да се драматизираат

t

Австрискиот претседател Александер ван дер Белен кој е во официјална посета на Македонија порача дека е неопходно да се направат уставните измени за да продолжи процесот на евроинтеграција на земјава, а патот, како што рече, е тежок.

– Убедени сме дека ќе успеете да ги направите уставните измени. Треба да се гледа напред, да се работи во правец на заедничка европска иднина. Знам дека ова е тежок пат за вас, фрустрацијата е разбирлива, но ве молиме немојте да ја изгубите целта од вид, изјави Ван дер Белен на заедничката прес-конференција со претседателот Стево Пендаровски.

Одговарајќи на новинарско прашање дали Австрија ќе се вклучи во европската дипломатија за убедување на ВМРО-ДПМНЕ да се премисли за уставните измени, тој рече дека не сака да зборува за внатрешно-политички прашања но најави што ќе говори пред пшратениците во македонскиот Парламент.

– Во Парламентот ќе држам говор и ќе ги замолам сите пратенички групи да размислат долгорочно за ризикот. Овој чекор не треба д абиде драматизиран, изјави австрискиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пашинјан: Нема да поднесам оставка

Во никој случај нема да поднесам оставка,…

Западни медиуми: Украина наиде на одбрана каква…

Во текот на контраофанзивата Украина се соочи…

ПОЧНУВА СЕЗОНАТА НА ЗАТНАТИ НОСОВИ; Галеника со…

Непријатното чувство од затнат нос влијае на…

Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност…

Најитната задача на Советот за безбедност е…

(Видео) Голема полициска акција на Скопска Црна…

Во голема полициска акција на Скопска Црна…