Објавено на:

Нема крај: Нов земјотрес на границата меѓу Турција и Сирија

t

Европскиот медитерански сеизмолошки центар регистрира нов земјотрес со јачина од 4,4 степени во јужна Турција на границата со Сирија.

Епицентарот бил на 25 километри југозападно од градот Антакија, а бил на длабочина од 2 километри. Нема извештаи за жртви или материјална штета.

На 6 февруари Турција беше погодена од земјотреси со јачина од 7,6 и 7,7 степени, кои станаа најсилните во земјата од 1939 година.

Според последните податоци, бројот на жртвите од земјотресите надмина 50.000 илјади луѓе.
Потреси се забележани и во Сирија, Либан, Ирак и неколку други земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов силен земјотрес во Турција!

Силен земјотрес со јачина од 4,6 степени…

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според…

Турција ги повика Ерменија и Азербејџан да…

Турција, сојузник на Азербејџан, денеска ја оцени…

Трагедија во Турција: Тројца загинати во хеликоптерска…

Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа во…