Нема македонско знаме за Бектеши кој во Албанија однесе просен српски зејтин

t

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска е во Албанија на средба со министерката за инфраструктура и енергетика, Албанија, Белинда Балуку. Двајцата министри имаа разговори за повеќе теми меѓу кои и зејтинот за јадење кој Србија и го даде на Македонија да се справи со кризата. Владата пак реши дел од тој зејтин да и донира на Албанија.

Инфраструктурното поврзување со Коридорот 8 и справувањето со енергетската криза беа теми на средбата.

Она што падна во очи е позирањето на Бектеши и Балуку само со албански знамиња во позадина. Ако човек не знае дека ова е меѓуржавна посета ќе помисли дека се работи за средба на двајца политичари од Албанија.

За потсетување Бектеши доаѓа од Македонија која има свое државно знаме.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…

Само со пријава ќе може да се…

Ние ќе бидеме таму за да воспоставиме…

МВР најостро ги осудува лагите дека бугарска…

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…