НЕМА МИР: Специјалци на РОСУ пукале во Срби на Косово – Едниот тешко повреден со прострелна рана во градниот кош

t

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на Владата на Србија, Петар Петковиќ, соопшти дека припадници на специјалната косовска полиција РОСУ околу 11:30 часот пукале на илегалниот пункт на мостот Бистрица во возило во кое имало двајца Срби, а дека Миљан Делевиќ е ранет, пренесува Косово Онлајн.


„Делевиќ е погоден во левиот дел на градниот кош и има прострелна рана со која итно бил пренесен во болницата во Краљево. Неговиот совозач Душан С. за среќа не бил повреден, додека целиот автомобил бил изрешетан. се наведува во соопштението.

Како што додаде Петковиќ, припадниците на специјалците Росу на Курти со рафали пукале кон српското возило и Србите во него само затоа што не сакале да дозволат полицијата Росу да ги малтретира без никаква основа и причина.

„Специјалците на Курти немаат што да бараат на северот на Косово и Метохија, како и на овој контролен пункт, кој е незаконски поставен и од кој го малтретираат српскиот народ кој секојдневно поминува таму. Белград го предупредува Росу од почетокот на присуството на специјалците на север дека единствена цел им е да предизвикуваат инциденти и малтретирање на нашиот народ во покраината, што беше демонстрирано денеска.Очигледно е дека Курти не се двоуми да ја пролее српската крв и тоа е единствена цел на постоењето на неговите ескадрили на северот на Косово и Метохија“, рече Петковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ ја зголемува социјалната помош за над…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

Вучиќ не верува дека Србија ќе стане…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…

САД ја поздравуваат нормализацијата на односите меѓу…

 Портпаролката на Советот за национална безбедност на…

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…

Договорот од Охрид е гаранција за мирот…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај ја поздрави, како што наведува…