Објавено на:

“Нема никој над законот”: Бугарското МВР ќе му плаќа на Борисов за приведувањето

t

„Благодарам на бугарскиот суд. Нема никој над законот!“, напиша на својот Фејсбук профил лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, откако претходно денеска првостепената потерница беше прогласена за незаконска.

Судот пресуди дека Министерството за внатрешни работи мора да ги плати трошоците за случајот во износ од 310 лева.

Решението е предмет на жалба во рок од 14 дена.

На 17 март, лидерот на ГЕРБ и поранешен премиер Борисов, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната шефица на прес-службата на Борисов, Севделина Арнаудова беа приведени 24 часа, а следниот ден беа ослободени без обвинение.

Нивното приведување предизвика бран протести во земјата против начинот на кој беше спроведено, вклучително и остри критики од Европската народна партија. Последниве испратија специјални пратеници да проверат дали бугарските власти извршиле политичка репресија со чинот на приведување на поранешниот премиер.

Борисов, Арнаудова и Горанов беа приведени во врска со постапката за изнуда на Васил Божков, кој е под истрага по многу обвиненија и избега од Бугарија и моментално бега во странство.

Адвокатот Менко Менков поднесе претставки против нивниот притвор. На 28 март тројцата беа сослушани пред обвинител и истражител.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали Петков ќе ја посети или не…

По вчерашната средба на бугарскиот политички врв…

Oпозицијата го пpeмисли Бојко: Време било да…

Екс бугарскиот премиер Бојко Борисов му го…