Објавено на:

Нема “Рамковен” во Летонија: Се укинува рускиот јазик во училиштата

t

Летонија планира да го укине рускиот јазик во училиштата.

Од 2025 година сите деца во Летонија ќе имаат настава само на летонски јазик, изјави министерката за образование и наука Анита Мужњече.

Да потсетиме дека за 25% од населението на Латвија, рускиот е мајчин јазик, што е околу половина милион луѓе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема мир: Дојави за бомби во две…

Нови дојави за поставени бомби денеска има…

Османи ќе го промовира европското досие на…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи од…

Македонски војници ќе учествуваат во мисии во…

Владата на Република Македонија на денешната седница…

Косово со закон ќе го забрани штрајкот…

Родителскиот совет на Косово повика денеска враќање…

Балтичките земји воведуваат забрана за влез на…

Летонија, Литванија и Естонија постигнаа начелен договор…