Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор за сонце на плажа во Охрид за да оствари незаконски профит

t

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65) од Охрид и против правен субјект со седиште во Охрид, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижности“. С.Р., како сопственик и управител на правното лице, во периодот од јуни до септември 2022 година, на плажа на охридското крајбрежје, на површина од околу 80 метри квадратни, неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадори за сонце.

Тоа го направиле без да поседуваат одобрение за тоа, издадено од Секторот за урбанизам и управување со градежно земјиште при општина Охрид и без да платат соодветен надомест за користење на државен имот, а со намера да остварат незаконски профит.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…

(Видео) Каде е опозицијата да реагира за…

Во денешната епизода на "Тешки муабети" со…

Кромидот не смее да се продава по…

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски кажа дека…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол Аристовул Еден од Седумдесеттемина апостоли.…

(Видео) Народот ги разочара уставобранителите!

Во денешната епизода на Тешки муабети, нашиот…