Објавено на:

Неправда за жените или правда за трансродовите спортисти – Дали ќе се дозволи трансродови мажи да се натпреваруваат во женска конкуренција?

t

Управното тело на американското натпреварувачко пливање ја ажурираше својата политика за подобноста на трансродовите спортисти.

Медицинска комисија од три лица сега ќе утврди дали „претходниот физички развој на спортистот како маж“ им дава неправедна предност на трансродовите пливачи, вели USA Swimming.

Ќе има и тестостерон тестови 36 месеци пред натпреварите.

Тоа се случува откако трансродовиот спортист на универзитетот во Пенсилванија соборува женски пливачки рекорди.

Новата политика беше објавена во вторник и стапува во сила веднаш.

Во соопштението, USA Swimming рече дека „има и ќе продолжи да се залага за родова еднаквост и инклузивноста на сите цисродови и трансродови жени и нивните права да учествуваат во спортот, а исто така жестоко ја поддржува конкурентската еднаквост на елитното ниво на натпреварување“.

Политиката за елитните спортисти, се вели во него, „ја признава натпреварувачката разлика во машката и женската категорија и недостатоците што тоа ги претставува во елитното натпреварување лице в лице“.

USA Swimming цитираше податоци кои покажуваат дека најдобро рангираната спортистка во 2021 година во просек би била рангирана под 536-то место на машки дисциплини таа година.

Новата политика „се потпира на науката и методите засновани на медицински докази за да обезбеди рамноправно поле за играње за елитните цисродови жени“, соопшти USA Swimming.

Тие додадоа дека политиката служи „за ублажување на предностите поврзани со машкиот пубертет и физиологија“.

Ажурирањето на политиката доаѓа во време на контроверзии околу трансродовата пливачка од Универзитетот во Пенсилванија, Лиа Томас, која се натпреваруваше во машкиот тим три сезони пред да започне со хормонска заместителна терапија во пролетта 2019 година.

Таа урна рекорди за нејзиниот универзитетски пливачки тим, објавувајќи го најбрзото време од која било пливачка.

На состанокот во Охајо во декември, г-ѓа Томас се квалификуваше за шампионатот на Националната колеџска атлетска асоцијација (NCAA) завршувајќи 38 секунди пред нејзиниот второпласиран тимски колега.

Во вторникот, соиграчите на г-ѓа Томас објавија изјава во која ја поддржуваат.

„Како членови на пливачкиот и нуркачки тим Пен за жени и соиграчи на Лиа Томас, сакаме да ја изразиме нашата целосна поддршка за Лиа во нејзината транзиција“, рекоа членовите на тимот во изјавата дадена за американските медиуми.

„Ние ја цениме како личност, соиграч и пријател“, рекоа тие, спротивставувајќи се на анонимните изјави за печатот, за кои рекоа дека „не ги претставуваат чувствата, вредностите и мислењата на целиот тим на Пен, составен од 39 жени со различно потекло“.

Според ESPN, не е јасно колку соиграчи го поддржале непотпишаното писмо.

Г-ѓа Томас одби јавно да зборува за контроверзноста, давајќи само едно интервју за подкастот SwimSwam.

„Не е здраво за мене да го читам и воопшто да се занимавам со него, а не го правам тоа, и тоа е сè што ќе кажам на тоа“, рече таа.

Семејствата на студентите од тимот се огласија, а еден анонимен родител неодамна изјави за Вашингтон пост: „Нема шанси оваа година. Тие тренираат напорно, но знаат дека не можат да ја победат Лиа“.

Минатиот месец родителите испратија писмо до NCAA, барајќи да се сменат правилата за трансродовите пливачи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ отвори ултра модерен стадион во Заечар,…

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, за време на…

Можат ли „рисовите“ уште еднаш да ја…

Фудбалската репрезентација на Македонија ѝ гостува на Италија во претпоследното коло…

Официјални состави: Пелистер вечерва му се спротивставува…

Актуелниот македонски шампион, Еурофарм Пелистер, ја започнува авантурата…

Ѓоковиќ брутално искрен: Да не бев од…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по освојувањето на…

По “Вардар” и “Брегалница Делчево” им мавна…

Бугарските пропагандисти во Македонија веќе одреден период…