Нетанјаху: Враќањето на заложниците „света и врховна мисија“

t

По средбата со семејствата на Израелците кои ги милитантната група Хамас ги држи како заложници во Газа, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја истакна својата посветеност за обезбедување на нивното ослободување, нарекувајќи го „света и врвна мисија”.

„Нема да се откажеме додека не се вратат, а тоа е одговорност на мене и на воениот кабинет. Слушав за болката на семејствата. Разговаравме искрено. Споделив со нив колку што можев повеќе за дипломатските, разузнавачките и оперативни напори што ги спроведуваме дење и ноќе“, рече премиерот, пишува „Тајмс оф Израел“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште едно мртво бебе пронајдено во Скопје…

Како што веќе објавивме вчера во девет…

Еден од осомничените за убиството во „Шиша…

Осомничениот за двојното убиство во „Шиша бар“…

Лавров ќе има повеќе билатерални средби во…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе…

ЛДП за симнатото знаме: Доста е со…

Либерално демократската партија најостро го осудува вандалскиот…

Дали „кинескиот вирус“ веќе премина во Европа?

Една европска земја забележа нагло зголемување на…