Не било главен град, центар било: Касами се правда за националистичкиот статус за Тетово

t

Тетовскиот градоначалник Билал Касами се огласи во врска со неговата денешна објава во која Тетово го нарече „албанско седиште во Македонија“, за која предизвика лавина реакции и кај граѓаните, но и кај неколку политички партии кои ја осудија ваквата изјава.

Касами вели дека не се работи за „главен град“, како што беше пренесено на повеќе медиуми, туку за „центар“.

„Не се работи за никаков „главен град“, туку за „центар“ на Албанците во Македонија. Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме. Тоа е реалноста, а тие што сакаат да ја злоупотребат, се обидуваат да и дадат друга насока“, вели Касами.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

19-годишник силувал малолетно девојче од тетовско

Деветнаесетгодишно момче од селото Крушопек, Скопско е…

Не било главен град, центар било: Касами…

Тетовскиот градоначалник Билал Касами се огласи во…

Од СДСМ велат Касами е изгубен во…

Од владејачката партија СДСМ, денеска реагираа на…

Кој сака нека честита: За Касами Тетово…

Градоначалникот на Тетово и претседател на БЕСА, Билал…