Објавено на:

„Не вооружија, а ние губиме војници. Тоа што го имаме би ги поразило сите војски на Европа, но не и нив“

t

Министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников изјави дека ситуацијата на фронтот е тешка и дека украинската армија секојдневно губи стотици војници.

Тој оцени дека западното оружје кое веќе пристигнало во Украина би било доволно за да се победи секоја војска во Европа, но не и руската.

„Ситуацијата на фронтот е тешка. Секој ден умираат до стотина наши војници, а се ранети и до 500“, напиша Резников на Фејсбук.

Зборувајќи за вооружувањето на Украина со помош на Западот, Резников изјавил дека крајбрежната одбранбена линија на таа земја ја „зајакнале“ американските ракетни системи „Харпун“, како и дека украинската армија добила полски артилериски уреди „Краб“, кои веќе се користат во битки.

„Задоволство ни е да објавиме дека уредите на теренот Crab се подготвени да ги исполнат борбените задачи на фронтот. По топовите М777 и ФХ70, артилериските пушки Цезар0 и М109А3, ова е петти тип артилерија од 155 милиметри што успеавме да ја добиеме “, рече Резников.

Според него, украинската армија добила повеќе од 150 единици артилерија од 155 милиметри, како и неколку десетици повеќецевни ракетни фрлачи.

Резников додаде дека во новиот пакет воена помош од Запад, украинските сили добиле неколку стотици беспилотни летала, вклучително и ударни дронови.

„Нашите сили имаат значително количество оружје. Тоа би било доволно да се победи која било војска во Европа, но не и руската“, напиша Резников.

Европската унија постепено го усогласи финансирањето на испораката на воена помош за Украина од земјите на Европската унија во износ од две милијарди евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Еве како ќе изгледа мега паркот…

Општина Ѓорче Петров ќе добие МЕГА ПАРК…

Полицајка и постар маж повредени во судирот…

Вчера во 08:35 часот било пријавено дека…

Пороен дожд, грмежи, град и силен ветер:…

Подрачјето на земјава од утре до средината…

Што допре Свето Пивара се исуши: Како…

Феноменот Свето Јаневски, познат како Свето Пивара,…

ЕУ ја предупреди Албанија: Стоп на шемата…

Делегацијата на Европската унија во Тирана ја…