Објавено на:

Не запира: ЕУ во април имала инфлација од 8.1%

t

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1 отсто на годишно ниво од 7,8 отсто во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат.

Стапката на инфлација во еврозоната во април изнесувала 7,4 отсто на годишно ниво, што е непроменето во однос на март, објавено е на веб-страницата на статистичката агенција на ЕУ.

На месечно ниво, инфлацијата во ЕУ во април пораснала за 0,8 отсто, а во еврозоната за 0,6 отсто.

Меѓу земјите-членки на 27-члениот блок, највисоки годишни стапки на инфлација минатиот месец се регистрирани во Естонија (19,1%) во Литванија (16,6%), а најниски во Франција и Малта, по 5,4 проценти во двете земји.

Во април девет земји на ЕУ немале двоцифрена годишна стапка на инфлација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На кое дереџе дојде Германија? Безбедносните органи…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Димовски ја попари Владата: Гарантирам дека инфлацијата…

Како Сојуз на синдикати на Македонија првин…

Инфлацијата во Македонија достигна 16,8%

Инфлацијата во Македонија руши рекорди, а за…

Аргентина очекува инфлација од над 95%

Економистите ја зголемија својата прогноза за годишната…

Рафајловски: Инфлацијата ќе се зголеми но долгорочно…

Нема дилеми дека постигнатиот договор во Софија…