Објавено на:

Не им се ризикува: ЕУ ќе ја преиспита блокадата на Калининград, вели Борел

t

Насоките за санкции не треба да го „блокираат“ сообраќајот меѓу Русија и нејзината ексклава Калининград, вели висок дипломат на ЕУ.

ЕУ не сака да воведе „блокада“ на рускиот регион Калининград и ќе ги преиспита насоките за санкции со цел да избегне „блокирање“ на сообраќајот кон и од ексклавата, изјави високиот дипломат на ЕУ, Жозеп Борел.


Акциите на Литванија за ограничување на транзитот до и од Калининград, кои се спроведуваат во согласност со насоките на Европската комисија, првенствено се насочени кон спречување на заобиколување на антируските санкции воведени поради актуелниот конфликт во Украина, изјави Борел.

„Сакаме да направиме контроли кои би можеле да спречат какво било избегнување на санкции, а не спречување сообраќај. „И [Европската] комисија и Службата за надворешни работи ќе ги разгледаат упатствата за да разјаснат дека не сакаме да го блокираме или спречиме сообраќајот меѓу Русија и Калининград“, рече дипломатот на прес-конференција.
„Има некои стоки кои се под контрола и оваа контрола мора да се изврши на паметен начин за да се контролираат санкциите, но не и нарушувањето на сообраќајот меѓу Калининград и Русија.

Во текот на викендот, националниот железнички оператор на Литванија го забрани протокот на санкционирани стоки меѓу регионот и континентална Русија, повикувајќи се на упатствата за санкциите на Европската комисија. Ограничувањата, кои се очекува да влијаат на околу 50% од товарниот тек меѓу енклавата и остатокот од Русија, веќе го погодија патниот сообраќај, според официјални лица од Калининград.

Додека Москва го опиша потегот како „економска блокада“ на регионот, и ЕУ и Вилнус инсистираат на тоа дека ограничувањата не треба да се гледаат како такви. Високи руски функционери ветија одговор на „непријателските“ акции, а претседателот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, вети одмазднички чекори кои „ќе имаат сериозно негативно влијание врз народот на Литванија“.

„Се разбира, Русија ќе одговори на непријателските акции. Во тек се соодветни мерки и ќе бидат донесени во блиска иднина“, изјави Патрушев за медиумите при посетата на Калининград во вторник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

Во ЕУ ќе се зајакнат македонскиот идентитет…

Министерката за европски прашања на Република Финска…

Пахор: Се решава судбината на Западен Балкан,…

Претседателот на Словенија Борут Пахор изјави дека…

Косово може да придонесе за подобра ЕУ,…

Косовскиот премиер Албин Курти на денешната средба со министерката…