Не македонски туку мајчин: Прикривање на името на јазикот во сопствената држава е увод во домицилен културоцид, да нема дилема!

t

Толку многу е заштитен македонскиот идентитет од нашите званични политики што предметот македонски јазик во образовните институции ќе се викал мајчин јазик, наставниците се по мајчин јазик, а мајчин е секој и никој, реагира академик Катица Ќулавкова.

Прикривањето на името на еден конкретен државен јазик во сопствената држава зад опши генерички поими е увод во домицилен културоцид. Да нема дилема, порача академик Ќулавкова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Катица Јанева ни честиташе Нова Година…

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева празниците…

Ахмети за спорот со јазикот: Прифатливо е…

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на предновогодишна…

Колумна на Ќулавкова: Северна Македонија е парабола…

Уставот на секоја држава е по правило…

(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ –…

Од петок (24.12) светската публика ќе има…