Објавено на:

Не менуваме име само ние: Турција поднесе барање за промена на името во ОН

t

Турција официјално поднесе барање за промена на името на државата.

Турција официјално бара од Обединетите нации и другите меѓународни организации да го сменат името на земјата во Турција (Türkiye наместо сегашната англиска верзија Turkey) , изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Анкара ќе испрати официјално писмо до сите меѓународни актери и очекува промената да стане официјална по оваа недела, изјави Чавушоглу за Анадолија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

Песков: Русија и Турција имаат несогласувања но…

Русија и Турција се способни да ги…

Спречен терористички напад на Турски тек!

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ)…

Турците убиле 184 терористи во Ирак и…

Турските оружени сили убиле 184 терористи во…

(Видео) Турција започна нова операција на северот…

Турското Министерство за одбрана соопшти дека уништило…