Објавено на:

Не менуваме име само ние: Турција поднесе барање за промена на името во ОН

t

Турција официјално поднесе барање за промена на името на државата.

Турција официјално бара од Обединетите нации и другите меѓународни организации да го сменат името на земјата во Турција (Türkiye наместо сегашната англиска верзија Turkey) , изјави министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Анкара ќе испрати официјално писмо до сите меѓународни актери и очекува промената да стане официјална по оваа недела, изјави Чавушоглу за Анадолија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…

НАЈНОВА ВЕСТ: Трилатералните преговори со Шведска и…

Трилатералните преговори за прием на Шведска и…

НАТО “мало сутра”: Турција ја обвини Шведска…

Министерството за надворешни работи на Турција ја…

Ердоган: Ако сакаат Финска и Шведска во…

Шведска и Финска мора да екстрадираат до…