Објавено на:

Не можете да кажете дека сте биле во Крушево, ако за дома не го понесете најголемиот крушевски сувенир, крушевскиот локум 

t

Не можете да кажете дека сте биле во Крушево, ако за дома не го понесете најголемиот крушевски сувенир, а тоа е крушевскиот локум од крушевската слаткарница “Тагас Балкан”, слаткарница која како нем сведок говори за крушевската историја, крушевската традиција, старите крушевски чаршиски муабети помеѓу крушевските занаетчии, како и слаткарница која зборува за една новата иднина која допрва доаѓа, за новото време и по нови 100 години, зашто токму слаткарницата “Тагас Балкан”, оваа година слави свое 100 годишно постоење. Нејзините препознатливи производи-крушевскиот локумот и целувките се нејзиниот белег кој сведочи за успешното нејзино опстојување низ сите овие поминати години.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Бугарски претставници положија цвеќе пред возобновениот…

„За да бидеме ефикасни и добри сојузници,…

Дрзок однос на бугарското МНР: Северна Македонија…

Бугарското Министерство за надворешни работи го повика…

Османи: Може и да не добиеме нов…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Приведени албански државјани кои краделе дрва од…

Во голема полициска акција на Единицата за…