Објавено на:

Не очекува снежен викенд: И вечерва без престан паѓа снег низ Македонија

t

Прогнозата на УХМР за денес се оствари, снежна покривка има на секаде низ земјата, а вечерва снег без престан врне на повисоките земја низ Македонија.

Особено снег во овој момент врне на Попова Шапка, Маврово, Пониква и Крушево.


Снег не очекува и во следните неколку дена.

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Попладне облачноста ќе се зголеми, а кон крајот на денот во североисточните делови ќе има повремен слаб снег. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието и во источните делови засилен ветер од северозападен правец.

Времето во недела ќе биде сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми и ќе има слаб локален снег.

Во понеделник времето ќе биде променливо облачно, многу студено и ветровито. Во планинските подрачја локално ќе провејува снег. Ќе дува засилен ветер од северен правец.

Во вторник времето ќе биде сончево со мала облачност и многу студено. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

УХМР објави и актуелно предупредување за во наредните неколку дена:

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Утринските температури на многу места ќе се спуштаат околу -10 степени, а дневните ќе бидат околу и под нулата. Поради ниските температури се очекува појава на голомразица. Повремено ќе има зголемување на облачноста со услови за провејување на слаб снег, особено во вечерните часови и во северните делови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот на амбасадори: Јазикот и историските прашања…

Советот на амбасадори, осврнувајќи се на постигнатите…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…

Македонски автомобил падна во морето во Неа…

Автомобил со скопски регистарски таблички падна в…

Санкционирани 66 возачи во Ченто

Денеска (26.06.2022) во периодот од 10.00 до…

Петков: Скопје сега има избор за својата…

Скопје сега има избор за својата иднина,…