Објавено на:

Не престанува да расте: Цената на нафтата на историски највисоко ниво

t

Цените на нафтата се искачија на највисоко ниво од 2008 година, откако САД соопштија дека разговараат за потенцијално ембарго на руските испораки со своите сојузници. Суровата нафта „брент“ – глобалниот репер за нафта – се искачи над 139 долари за барел во азиската трговија, пред да се намали на под 130 долари.

Пазарите на енергија беа потресени во последните денови поради стравувањата за снабдување предизвикани од руската инвазија врз Украина. Потрошувачите веќе го чувствуваат влијанието на повисоките трошоци за енергија бидејќи скокаат цените на горивата и сметките за домаќинствата, јави Би-Би-Си.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одгледувачите на свињи бараат повисока цена на…

Одгледувачите на свињи и производителите на свинско…

Новак: Унгарија ќе гласа за ембарго на…

Унгарија ќе гласа за шестиот пакет санкции…

Падна цената на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата денеска паднаа под 107…

Џабе санкциите: Русија ги зголеми приходите од…

Приходите од нафтата на Русија се зголемија…

Ново зголемување на цените на нафтата на…

 Цените на нафтата на светските берзи се…