Објавено на:

Не престанува наоружувањето: Германија ќе праќа “Кобри” во Украина

t

Германската влада планира да испрати радари „Кобра“ во Украина за поддршка на самоодните хаубици, пишува „Велт“.

Според весникот од воените кругови во Берлин, Украина претходно побарала испорака на 40 вакви радари, но од резервите на Бундесверот во моментов може да се испорачаат од три до пет системи, од кои секој чини околу 50 милиони евра.

Компанијата „Хенсолд“ не ги коментираше информациите дека радарите биле нарачани од германската влада, а не од Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…

Мулти-култи: Германија ќе дозволи бракови на малолетници…

Сојузниот уставен суд на Германија денеска пресуди…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Чарлс Трети утре ќе ја посети Германија

Со највисоки почести и силни безбедносни мерки…