Објавено на:

Не сакаме војна со Русија: Протести низ Бугарија против одлуката за протерување руски дипломати

t

Протест против протерувањето на руските дипломати се одржа вечерва во Русе, јави БТВ.

Бугарски и руски граѓани се собраа пред Споменикот на слободата барајќи поништување на одлуката за протерување.

Русечани потсетуваат дека рускиот конзулат има стогодишна историја и им помага на над 5.000 руски граѓани од североисточна Бугарија. На протестот се приклучија и претставници на БСП и Вазраждане.

Учесниците го опишаа протерувањето на руските дипломати како невидено и закана за добрите односи меѓу двете земји.

Демонстранти со парола „Бугарија не сака војна против Русија“ се собраа пред катедралата Александар Невски во Софија незадоволни од протерувањето на 70 руски дипломати од Бугарија вечерва.

Организатор на демонстрациите е „Русофилите за преродба на татковината“.

Оттаму излегоа со став во кој ги дефинираа постапките на власта како злонамерни и предвидуваат дека ќе му наштетат на бугарскиот народ, економијата, туризмот.

Според нив, не биле презентирани докази за врски меѓу дипломатите и службите.

На протестот присуствуваше и пратеничката од Вазраждане, Цвета Галунова, која рече дека партијата сака државата да одржува нормални односи со Русија, а протерувањето на дипломатите го опиша како чекор кон прекинување на дипломатските односи меѓу двете земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Атанасовски: Се наметна националистичка теза дека целата…

По усогласените препораки на македонско-бугарската Комисија за…

Договореното од историската комисија треба да се…

Со Протоколот што е потпишан минатиот месец,…

Повредените деца од српскиот автобус во Бугарија…

Потешко повредените деца од сообраќајната несреќа на…

СДСМ: Препораките на комисијата се според принципот…

Препораките на мешовитата комисија за историски прашања се на принцип…

Бугарското МНР ја охрабрува комисијата да работи…

Бугарското МНР објави соопштение со протоколите од…