Објавено на:

Не се знае кого санкционира, Русите или Американците? Бајден забрани увоз на руска вотка во САД!

t

Откако пред неколку дена САД забранија увоз на гас, нафта и јаглен од Русија, претседателот Џо Бајден објави нови санкции, кои опфаќаат и забрана за увоз на руските вотка, морски плодови и дијаманти.

Со ваквиот чекор, пренесува Би-би-си, се таргетираат дел од највредните извозни продукти на Русија и САД очекуваат на ваков начин да извршат притисок врз економијата на Москва.


– Забрануваме стоки од неколку сектори на руската економија, рече Бајден.

Ќе се забрани и извоз на луксузни стоки во Русија. Исто така, САД ќе го отповикаат статусот на Русија на „трајни нормални трговски односи“ што значи дека САД ќе воведат царини за широк спектар на руски стоки.

Претседателот посочи и дека ќе додадат имиња на уште неколку руски олигарси на листата санкционирани лица.

Бајден во обраќањето порача и дека рускиот претседател Владимир Путин не може да продолжи со војната со која ги загрозува основите на меѓународниот мир и стабилност, а потоа да бара финансиска помош од меѓународната заедница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фон дер Лајен: Русија ја користи храната…

Европската унија не смее да стане зависна…

Масовниот убиец од Тексас нападот го најавил…

Напаѓачот од Тексас кој усмрти 19 деца…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Најмалку пет цивили загинаа, а 12 се…

Македонија добива нов амбасадор на САД –…

Македонија добива нова амбасадорка на САД, која…

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…