Објавено на:

Не се Македонија сите да ги уценуваат: Европската комисија ќе препорача кандидатски статус за Украина

t

Европската комисија ќе препорача Украина да добие официјален статус на земја-кандидат за членство во ЕУ, објавува бриселскиот портал „Политико” повикувајќи се на неколку неименувани дипломатски извори.

Еврокомесарите разговарале за тоа прашање во текот на вчерашниот ден, по ненадејната посета на шефицата на ЕК, Урсула фон дер Лајен, во саботата на Украина.

„Комисијата не заборава дека Украина е единствената земја во Европа каде што умираат луѓе, каде што врз луѓе се пука затоа што носат знамиња на ЕУ на улиците”, пренесува „Политико” изјава на високопоставен функционер на ЕУ. Тој додал дека сега на Украинците не може да им се каже „извинете, веевте погрешни знамиња”.

За да се додели кандидатски статус на Украина потребен е консензус на сите 27 шефови на држави и влади на состанокот на Европскиот совет закажан за наредната седмица.

Официјални лица и дипломати во Брисел сепак посочуваат дека најмалку три држави-членки на ЕУ се против кандидатски статус за Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

Маричиќ: Целта на Македонија е да биде…

Евроинтеграцијата не зависи само од нас и…