Не се смирува тензијата во Косово: Сите приоди кон Бањско сѐ уште се блокирани!

t

Ден по обидот на група Срби да го блокираат патот во Бањско во Косово, дојде до вооружен конфликт во кој загинаа тројца напаѓачи и еден припадник на косовската полиција, сите приоди кон тоа село сѐ уште се блокирани од силни полициските сили. Косовскиот обвинител Наим Абази изјави дека во близина на Бањско е пронајдено уште едно тело, со што бројот на жртви, меѓу кои и припадник на косовската полиција, се искачи на пет, пренесува „Коха“. Безбедносната состојба и натаму е тензична, информираат од полицијата во Приштина.

Српска листа (СЛ) во името на партијата и целиот српски народ од Косово изрази длабоко сочувство до семејствата на загинатите Срби и полицаецот од косовските Албанци во трагичниот настан во селото Бањска во општина Звечан.

Во соопштението се посочува и дека Српска листа ќе бара истрага за убиството на најмалку двајца Срби кои, како што се наведува, ладнокрвно биле убиени иако се предале.

Тие ја прашаа меѓународната заедница зошто ЕУЛЕКС не учествуваше во операцијата, туку само „полицијата на Курти“.

„Ги повикуваме сите на мир и воздржаност, бидејќи е неопходно мирот да се врати на нашите улици што е можно поскоро, во оваа смисла итно ни треба КФОР и ЕУЛЕКС да бидат распоредени на север за да се спречи понатамошна ескалација на ситуацијата и да се спречи политичка злоупотреба на овој трагичен настан“, наведуваат во соопштението.

Од списокот Српска потсетуваат дека повеќе од една година предупредуваат дека „режимот во Приштина врши притисок врз Србите и секојдневно ја ескалира ситуацијата и со провокации предизвикува реакција на народот“.

„Безброј пати баравме од КФОР да ги распореди своите сили и да дејствува превентивно, баравме од меѓународната заедница да го ограничи Курти, секогаш повикувавме на мир… но залудно. За жал, се случи она што Курти го посакуваше“, заклучува Српската листа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косовско обвинителство: Фалсификуваните евра се печатени во…

Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Дачиќ: Да не ни се држат лекции…

Замолувам да не ни се држат лекции…

(Видео+Фото) Протести во Приштина, полицијата со шок…

Денес имаше демонстрации во Приштина. Полицијата се…

Левица бара протестна нота од Османи до…

Претседавачот во заминување на ОБСЕ Бујар Османи,…