Објавено на:

Не смеат да ги мијат автомобилите: Франција го ограничува користењето на вода

t

Франција го ограничува користењето вода.

Тешката суша поттикна 24 од 96 департмани во Франција да воведат ограничувања за користење на водата, соопшти Министерството за еколошка транзиција на земјата.

Ограничувањата се движат од едноставни повици за заштеда на вода во некои области до повеќе од 50% намалување на повлекувањето земјоделски производи и забрани за миење автомобили, наводнување градини и полнење базени во други.

Нивоата на врнежи се далеку под нормалата во Франција од септември 2021 година, а минатиот месец дефицитот достигна 25%.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Француски колумнист ги нарече властите аматери и…

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди…

Макрон ги потпиша протоколите за влез на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги потпиша протоколите…

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Делови од Карпош утре без вода

ЈП „Водовод и канализација“ информира дека утре…

Делови од Центар и Карпош утре ќе…

Дел од корисниците лоцирани на потегот од…