Објавено на:

Не сум предавник, не го изневерив мојот народ! Суспендираниот шахист не жали за поддршката на Путин

t

Суспендираниот велемајстор не жали за поддршката за Путин: „Не го изневерив мојот народ!

Сергеј Карјакин, рускиот велемајстор изјави дека не жали што ја поддржал руската воена операција во Украина, поради што е суспендиран од Светската шаховска федерација.

„Не се плашам од ништо“, изјави Карјакин за новинарите, одговарајќи на прашање за санкции против спортисти кои учествуваат во политички настани.

„Немојте да мислите дека јас не предвидував таков развој на настаните. Уште во 2014 година, кога го поддржав признавањето на Крим, западните организатори не ме поканија на ниту еден натпревар (поради надворешен притисок). И тогаш самите ми го признаа тоа. Јас го кажав мојот став. И јас се чувствувам многу добро што го кажав тоа, не го изневерив народот. И да се вратам на таа ситуација од почеток, би го направил истото“, изјави рускиот велемајстор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…

Путин и Зеленски со исто гледиште за…

Дипломатски извори соопштија дека Путин и Зеленски…