Не успеа специјалната операција на Макрон за бришење на Македонците: Откажано обраќањето на европските лидери, нема напредок во преговорите со Бугарија!

t

Во Брисел е откажана прес-конференцијата на лидерите на ЕУ што требаше да се одржи по Самитот ЕУ-Западен Балкан, јави дописничката на МИА од Брисел.

На прес-конференцијата требаше да говорат францускиот претседател Емануел Макрон, како актуелен претседавач со ЕУ, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, како и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.


Пред почетокот на Самитот, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел изјави дека „денеска не е добар ден, бидејќи требаше да го започнеме пристапниот процес со две земји, но не можеме, затоа што една држава го блокира целиот процес на проширување“.

Тој изрази незадоволство поради недостигот на напредок во Бугарија во однос на отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, додавајќи дека тоа покажува оти принципот на консензусот не е добро решение за носење одлуки во ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шумахер вода може да му носи: Возач…

Министерството за внатрешни работи информира дека во…

Во автомобил собрале 24 мигранти: Приведени криумчари…

На 25.06.2022 околу 10:20 часот на магистралниот…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Фото) Бугарски претставници положија цвеќе пред возобновениот…

„За да бидеме ефикасни и добри сојузници,…

(Фото) “Ви претстојат уште многу успеси”: Шојгу…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу им…