Објавено на:

Ние се молиме за дожд: Србија набавува два руски противпожарни хеликоптери

t

Вучиќ: Наскоро ќе пристигнат два руски противпожарни хеликоптери.

Претседателот Александар Вучиќ денеска најави дека за најмалку еден месец се очекува да пристигнат два руски хеликоптери „Камов“, за кои рече дека одамна биле платени.

„За помалку од еден месец ќе бидеме опремени со најсовремените противпожарни хеликоптери во светот кои носат по 5.000 литри вода, додека нашите кофи со по 1.000 литри“, рече Вучиќ.

Тој рече дека ќе можеме многу да помогнеме во пожарите во земјите од „Отворениот Балкан“, но и на сите други кои тоа го бараат, како што тоа го побарале Словенците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Албанка “леташе орли” и провоцираше српски…

Швајцарија победи со 3-2 против Србија и…

Дачиќ: Секој предлог кој не вклучува признавање…

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица…

Ова е поинаква Русија, Србија треба да…

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил,…

Србија ја бојкотира ЕУ: Нема да учествува…

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени…

Продолжува драмата во српската репрезентација: Влаховиќ демантира…

Српскиот репрезентативен напаѓач Душан Влаховиќ ги демантираше…