Ние сме суверена држава: Министерот за одбрана на Бугарија говорејќи за Украина тврди дека ќе реагираат соогласно бугарските национални интереси

t

„Она што се случува околу границата на Украина е предизвик за евро-атлантската безбедност и има значително негативно влијание врз нашата национална безбедност. Никој не не принудува да носиме какви било одлуки поврзани со нашата безбедност. Во сојузнички формат, одлуките се носат по консултации и консензус Земја-членка ја презентира својата суверена национална позиција, рече министерот за одбрана Стефан Јанев во обраќањето на почетокот на Годишната конференција на началникот на одбраната, јави известувачот на БГНЕС.

Според него, денес регионот во кој живееме се соочува со една од најсериозните воено-политички кризи од крајот на Студената војна. „Овој предизвик бара од нас да реагираме адекватно и да дејствуваме храбро, одлучно и пред се национално. За мене, како политичар и државник, главната движечка сила која ги мотивира моите одлуки е заштитата на националната безбедност и бугарските национални интереси“, рече Јанев.

Меѓутоа, Бугарија итно ќе бара кандидати за околу 5.000 слободни воени позиции. Привлекувањето луѓе ќе се врши со повисоки плати и социјални бенефиции, додаде Јанев. „Постојат 5 приоритети на кои треба да се фокусираме. Првиот се луѓето во одбраната. Треба да привлечеме луѓе за испразнетите позиции. Друг приоритет е модернизација на вооружените сили. Ќе го обновиме проектот за борбена машинeрија за пешадијата. “ додаде Јанев.

Тој посочи дека во рамките на засилените консултации со НАТО и нашите сојузници во последно време, неколкупати ги коментирал владините одлуки за зајакнување на воздржувачкиот одбранбен потенцијал на источното крило на Алијансата и нашиот придонес во тоа.

„Сакам уште еднаш да нагласам дека никој во ниту една прилика не наметнува одлуки за нашата безбедност. Во сојузнички формат, одлуките се носат по консултации и со консензус, при што секоја земја-членка ја презентира својата суверена национална позиција. Бугарија е суверена држава и сите одлуки што треба да ги преземе и конкретни дејствија во областа на одбраната ги носат бугарската влада и Националното собрание“, рече Јанев.

Посочи дека ќе се создаде баталјон од борбена група која кај нас ја нема. „Кога зборуваме за дефицит, зборуваме за стандард на НАТО. На пример, ни недостига артилерија од одреден калибар за баталјон од борбената група. Ќе разговараме со претставниците на САД ако можат да учествуваат. Но, ова ќе се реши на друго ниво“, рече Стефан Јанев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од 5 април доматите 70 денари, кромидот…

Владата денеска ја донесе Одлуката со која…

Вучиќ: Никогаш нема да ме победат, на…

Александар Вучиќ, претседателот на Србија од Верона,…

Зголемување на цените: Од полноќ нови цени…

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се…

Таткото на Стефан Лазаров е автор на…

Малкумина знаат дека познатиот јутјубер Стефан Лазаров…

Дури 71 отсто од младите во Македонија…

На истражувањето на „Евростат“ за бројот на…