Објавено на:

Никарагва ја прогласи за „персона нон грата“ амбасадорката на ЕУ

t

Министерот за надворешни работи на Никарагва, Денис Монкада, официјално ја известил амбасадорката на Европска Унија во Манагва, Бетина Мускејт, за нејзиното протерување од земјата, изјави неименуван дипломатски извор.

Мускејт ја презеде функцијата во Манагва во октомври 2021 година.

Според никарагванските медиуми, официјална Манагва е лута поради изјавата на претставникот на ЕУ во Советот за човекови права во Женева, кој побара од Владата на Никарагва да ја „врати“ демократијата.

Тоа од властите на Никарагва беше протолкувано како „мешање (на ЕУ) и непочитување на националниот суверенитет“.

Протерувањето на амбасадорката на ЕУ доаѓа седум месеци по протерувањето на апостолскиот нунциј Валдемар Сомертаг.

ЕУ и САД пред четири години воведоа серија санкции за Никарагва и владини претставници поради кршење на човековите права.

Претседателот на Никарагва Даниел Ортега и неговата сопруга и потпретседателката Росарио Мурило го обвинуваат Вашингтон дека подготвува државен удар во Никарагва со помош на Католичката црква.

Ортега вчера ја нарече Католичката црква „совршена диктатура и совршена тиранија“, две недели откако папата Франциск наведе дека „има дијалог“ со Манагва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Да не го мислите: Додека го…

Ленин Јовановски, претседателот на "Слобода превоз" кој…

Ковачевски “згрме”: Нема да трпам директори кои…

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски вели дека не…

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ:…

Градоначалникот на Сарај и организациски секретар на…

Функционер на Алијанса контра ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ:…

Поранешниот директор на Државниот инспекторат за шумарство…

Поранешен бугарски МВР: Бугарија направи решителен чекор…

Бугарскиот министер за одбрана Димитр Стојанов направи…