Објавено на:

Никогаш полесно – Еве како да излечите габични инфекции на нозете

t

Многу луѓе во светот страдаат од габа на ноктите. Оваа болест не прави разлика помеѓу мажи и жени, ниту возрасни или деца, таа едноставно го напаѓа и го разболува овој дел од нашето тело. Најчесто оваа габа се појавува на ноктите на нозете и може да предизвика сериозна болка и проблеми.
Лекарите обично започнуваат со препишување на скапи препарати кои во повеќето случаеви не се моќни да се борат против габата.

Пред да започнете со третманот со оцет, најдобро е нозете да ги ставите во топла вода за да оцетот може поефикасно да навлезе во ноктот.
Откако ќе го поминете првиот чекор, натопете го ноктот со бел оцет, чувајте го околу 10 минути и постапката повторувајте ја еднаш на три дена.
Во иднина за да ги избегнете овие непријатности, не споделувајте средства за маникир и педикир со други. Секогаш после користење на иструментите за нокти потопете ги во алкохол за да ги стерелизирате.
Пинцетите, грицкалки и други иструменти се за лична употреба и никогаш не треба да се позајмуваат.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Никогаш полесно – Еве како да излечите…

Многу луѓе во светот страдаат од габа…

ЛИМОН ВО ГАЗИРАНА ВОДА: Најдобриот напиток за…

Со цел барем делумно да се ослободите…

Зошто кашлицата трае подолго од настинката?

Респираторните инфекции во овој период од годината…