Објавено на:

Николај Милков: Нужно е да зборуваме со Македонија како држава со држава

t

Со PM имаме шанса да ги решиме проблемите кои постојат со децении, но не се третирани сериозно. Сега овие проблеми не се решени, но имаме механизам усвоен од бугарскиот парламент, се работи за францускиот предлог, тој е усвоен од парламентот на РМ и пред нас е широк терен да продолжиме со работата за расчистување на спорното прашања. Ова за БНТ го изјави вршителот на должноста министер за надворешни работи Николај Милков.

Има изгледи за вакво подобрување, што се однесува до нашата работа со владата на РМ, загрижувачки се обидите на опозицијата да ги искористи ставовите на дел од населението за различни цели. Има сили кои со силен отпор поставуваат лажна дилема – европско членство или идентитет на РМ. Не е така, европското членство се поврзува со преоценување на минатото и со голем број пропагандни клишеа. Пред да влезе во ЕУ, секоја земја мора да се раздели со дел од овие лажни парадигми во историскиот процес, категоричен е Милков. Оваа катарза мора да се доживее и таму. Би сакал да се формира национален консензус во РМ, не можеме да се потпираме и да разговараме само со една политичка партија, треба да разговараме како држава со држава, потенцира Милков. Да не се случи луѓето со бугарско самосвест во РМ да ја загубат вербата во институциите кои се повикани да ги заштитат и нивните права, рече Милков.

Според него, институциите таму не треба да се користат за репресивни цели. Ни треба многу појаснување од нашите македонски партнери. Доколку има пријави за прекршоци, соодветно ќе реагираме. Внимателно ја следиме состојбата и даваме сигнали дека треба да се воздржиме од досегашните практики, рече Милков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков пресече: Нема да коалицираме со ГЕРБ,…

Копретседателот на „Продолжуваме со промената“ Кирил Петков…

Божиновски: На изборите во Бугарија води СДСМ!

Денеска во Бугарија се одржаа предвремени парламентарни…

Првични резултати од изборите во Бугарија: Убедлива…

Коалицијата ГЕРБ-СДС извојува убедлива победа на четвртите…

АИРЛИЈА! СЕ ОТВАРА МАКЕДОНСКИ КЛУБ ВО БУГАРИЈА:…

Македонското меѓународно движење за човекови права со…

Бугари “има снемано”: До пладне во Македонија…

До пладне гласале само 15 "македонски Бугари"…