Николоски: Нема да дозволиме уставни измени!

t

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното гостување на телевизија Алфа рече дека веќе три дена на протестите против францускиот предлог има инфилтрирано провокатори кои треба да прават инциденти.

-Точно е дека има провокатори, и вечерва ги видовме. Но, 90 отсто од нив не ја вршат работата за која се пратени, туку се солидаризираат со демонстрантите, рече Николоски.

Што се однесува до бараните промени на Уставот и внесување на Бугарите во него, нешто што е еден од условите за да се комплетира отворањето преговори на Македонија со ЕУ, Николоски рече дека никој од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени и уставните измени нема да се случат.

Претходно денеска Османи рече дека верува дека за уставни измени во Собранието ќе има 118 пратеници, не само двотеретинско мнозинство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Ова ќе бидат најлесните уставни измени

Владата ќе биде таа што ќе иницира…

Тоа ќе остане: СДСМ за пет години…

Од денеска работат двете нови патарини на…

Устав како тоалетна хартија: Египќаните бараат да…

Египќаните од Македонија преку своите здруженија испратија…

Пендаровски за “Етнос”: Слаби се шансите да…

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за грчкиот…

Николоски: Нема да дозволиме уставни измени!

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното…