Никој не очекуваше: Индустриското производство на Русија зголемено за 3% во споредба со истиот период лани

t

Индустриското производство во Русија во март 2022 година се зголеми за 3,0% (во споредба со истиот период во 2021 година), јавуваат руските медиуми.

Во однос на февруари 2022 година, растот е 9,9%. Генерално, во првиот квартал од 2022 година, индустриското производство се зголеми за 5,9% во однос на периодот јануари-март 2021 година.

Зголемено е производството на лекови (+ 46,8%), компјутери (+ 14,5%), машини и опрема (14,4%) и други стоки и услуги.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…