Објавено на:

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги подели НАТО членките во три табори

t

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели НАТО на три табори.


Конфликтот во Украина не само што предизвика несогласувања меѓу земјите од НАТО, туку и ги подели членките на Алијансата во три табори, тврди британскиот весник „Сандеј тајмс“.

Весникот наведува дека во НАТО има три табори: „јастреби“, „гулаби“ и „ноеви“.

Меѓу земјите-„јастреби“ се членки на Алијансата кои веруваат дека е неопходно не само да се постигне враќање на контролата на Украина врз територијата на Донбас и Крим, туку и „да и се зададе толку силен удар на Русија што во иднина нема да може да претставува закана за ниту еден од нејзините соседи“. Весникот не прецизира кои земји ги класифицира како „јастреби“, но во својот блог за такви земји цитира неименуван аналитичар близок до полската влада.

Земјите од „гулабот“, според весникот, се стремат да постигнат мирно решение меѓу Русија и Украина. Ова се земјите кои би се согласиле на повлекување на руските војници на нивните позиции до 24 февруари, помирувајќи се со статусот на Крим, ДНР и ЛНР. Во овој контекст, се цитира неименуван функционер на една од скандинавските земји дека „таков договор не би бил фер, но е практичен“.

„Сандеј тајмс“ ги класифицира како земји „ној“ оние членки на НАТО кои повеќе се фокусираат на внатрешните проблеми. Овие земји ги поддржуваат документите на Алијансата, но во поголема мера ја следат „линијата на најмал отпор“. Весникот ги класифицира земјите од југот на Европа меѓу овие земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…

Украина го зголемува воениот буџет

Украинскиот парламент одобри зголемување на трошоците за…

Земја, која со оружје помага друга земја,…

Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејбук објави кратка…

Меѓународната на нозе: Британец, Швеѓанец и Хрват…

Уште пет странски платеници кои се бореле…

Донацијата за Украина нема да влијае на…

Три одлуки за донирање на воена помош…