Објавено на:

Ништо од мирот: Украински командант најави нова контраофанзива

t

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски изјави дека неговите сили наскоро ќе започнат контраофанзива.

Сирски рече дека членовите на руската паравоена група Вагнер, кои биле во првите борбени редови на руските сили во Украина, „снемува сила“, пренесува „Гардијан“.

„Набрзо ќе ја искористиме оваа можност, како што направивме претходно во близина на Киев, Харков и Купјанск“, рече Сирски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Зеленски почна да ја сузбива корупцијата за…

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го одобри новиот…

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ…

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на…