Објавено на:

Ништо од мирот: Украински командант најави нова контраофанзива

t

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски изјави дека неговите сили наскоро ќе започнат контраофанзива.

Сирски рече дека членовите на руската паравоена група Вагнер, кои биле во првите борбени редови на руските сили во Украина, „снемува сила“, пренесува „Гардијан“.

„Набрзо ќе ја искористиме оваа можност, како што направивме претходно во близина на Киев, Харков и Купјанск“, рече Сирски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Поранешен телохранител на Путин: Има патолошки…

Владимир Путин никогаш не користи мобилен телефон…

Украина тврди дека го убила командантот на…

Украинската армија денес тврдеше дека го убила…

Њу Јорк Тајмс: Првите тенкови Абрамс пристигнаа…

Првите тенкови Абрамс веќе пристигнаа во Украин…

Киев очекува дека САД, ЕУ и ММФ…

Украина очекува дека покрај воената помош, САД…

Разузнавачки извори на Сејмор Херш: Војната во…

Разузнавачки извори на Сејмор Херш му кажале…