Ништо од протестот на судиите – Владата ги задоволила нивните барања

t

Предупредувачкиот протест, најавен за 28 април од страна на Здружениот на судии на РМ, се пролонгира од причина што од Владата се преземени конкретни чекори, што се однесуваат на веќе договорените Измени на Законот за платите на судиите, а во однос на зголемувањето на коефициентот за пресметка на платите на судиите од 15 отсто, информираат од Здружението.

Од таму изразија надеж дека овие измени во најкраток можен рок, ќе бидат усвоени од страна на Собранието.

– Управниот одбор и понатаму ќе го следи процесот на реализација на веќе договорените прашања со Владата на РСМ и целосна имплементација на Стратегијата за подобрување на материјалниот статус на судиите, за што, во секое време ќе ги активира сите расположливи правни и останати механизми до целосно остварување на зацртаните определби, велат од Здружението на судии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студентите ќе ги поддржат средношколците: Протест пред…

Во петок од 12:30 часот пред Министерството…

ЕХФ: Нема докази дека судиите местеле натпревари

Европската ракометна федерација денес преку соопштение со…

Повторно тензии: Србите повикуваат на најголемиот досега…

Кризниот штаб на српскиот народ од северот…

Чисти како солза – Дамева: Досега нема…

Судскиот совет има механизми да се бори…

Има за бифтеци, нема за студентите: Левица…

Во рекордниот Предлог-буџет на владата на СДС…