Објавено на:

Ни Лукашенко, ни Ердоган, Гутереш ќе ги седне Путин и Зеленски на иста маса? Шефот на ОН предлага трилатерална средба

t

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, денеска во Москва предложи трилатералната група составена од ОН, Украина и Русија да се занимава со хуманитарни прашања во Украина, но рускиот министер за надворешни работи Сергеј лавров оцени дека е прерано за посредници во разговорите.

На денешната средба во Москва со Сергеј Лавров, Гутереш предложи формирање на група која ќе ја надгледува безбедноста на хуманитарните коридори, во која ќе учествуваат претставници на ОН, Русија и Украина.


– Мора да се прогласи прекин на огнот што е можно поскоро и да се отвори коридор за евакуација на цивилите од Мариупол и челичарницата Азовстал, изјави Гутереш, кој допатува во Москва за да разговара за начините за ставање крај на војната во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Ќе почне ли Бугарија “војна” со Русија?…

Истекува рокот што Руската Федерација и го…

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров…

Змискиот остров во Црното Море останува под…

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров…

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува…