Објавено на:

Ни треба целото оружје што го имате на располагање за успешна контраофанзива, вели заменик-шефот на кабинетот на Зеленски

t

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива, изјави Игор Жовква, заменик-шеф на канцеларијата на Володимир Зеленски, во интервју за Тајмс.
„Ако сакате да започнете успешна контраофанзива, ни треба се што имате на располагање, вклучително и артилерија, оклопни возила и тенкови, па веројатно немаме доволно од нив“, рече тој.

Според Жовква, Зеленски посетил толку многу земји во текот на изминатиот месец поради потребата да добие повеќе оружје. Заменик-шефот на претседателскиот кабинет истакна дека нападите извршени од руските вооружени сили ги исцрпуваат залихите на ракети за противвоздушна одбрана, вклучувајќи ги и американските системи Патриот. Тој нагласи дека и на Киев му недостасуваат гранати за овие системи за противвоздушна одбрана.

Претходно, Володимир Зеленски во интервју за Wall Street Journal изјави дека на Украина ѝ треба повеќе западно оружје, но земјата не може да „го чека со месеци“. Во исто време, тој истакна дека сега Киев е подготвен за контраофанзива.


Украинските власти постојано најавуваат контраофанзива на Вооружените сили на Украина. На 15 април, премиерот на Украина Денис Шмихал објави дека нападот ќе се случи во блиска иднина. Како што истакна прес-секретарот на претседателот Дмитриј Песков, Москва внимателно ги следи сите изјави за ова прашање и ги зема предвид кога планира специјална операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина тврди дека го убила командантот на…

Украинската армија денес тврдеше дека го убила…

Њу Јорк Тајмс: Првите тенкови Абрамс пристигнаа…

Првите тенкови Абрамс веќе пристигнаа во Украин…

Киев очекува дека САД, ЕУ и ММФ…

Украина очекува дека покрај воената помош, САД…

Разузнавачки извори на Сејмор Херш: Војната во…

Разузнавачки извори на Сејмор Херш му кажале…

(Фото) Ноќеска нов напад на Одеса со…

Ноќеска руските воздушно космички сили изведоа нов…