Објавено на:

Ни ја скорија судбината: Бугарската Комисија за надворешна политика го усвои предлог-документот за решавање на спорот со Македонија!

t

Предлог-одлуката предложена од лидерот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов за средување на односите меѓу Софија и Скопје беше усвоена со гласовите на ГЕРБ и МРФ од Комисијата за надворешна политика, јави известувачот на БГНЕС.

Предлог-одлуката ја поддржаа 11 пратеници. Документот што беше изгласан се базира на предлозите дадени во проектот ГЕРБ.

Утре предлог-одлуката мора да биде ставена на дневен ред на работата на Народното собрание, доколку „Продолжуваме со промената“ не предизвикаат проблем.

Француската понуда е најдобрата што ја добивме досега. Најдобар е во споредба со португалскиот и германскиот. Ова го изјави министерката за надворешни работи во оставка Теодора Генчовска. Таа посочи дека францускиот предлог за решавање на спорните прашања со Македонија може да важи до крајот на француското претседателство. „Не можам да се посветам на тоа што ќе понуди чешкото претседателство“, додаде Генчовска.

МНР на Бугарија вчера на седница на Советот на министри ја следеше уставната процедура и достави предлог-одлука, која не беше усвоена, рече министерот за надворешни работи во оставка. Причината е што сите одлуки за прашањето за РМ мора да поминат низ Комисијата за надворешна политика и да бидат донесени од Националното собрание.

Јасно е дека Советот на министри се однесува недолично и мора да ја донесеме одлуката“, изјави Даниел Митов.

Генчовска посочи дека нацрт-протоколот е дел од целиот пакет документи. Според неа, тој треба да биде потпишан пред Преговарачка рамка. Важен услов за усвојување на Рамката за преговори е потпишувањето на протоколот“, рече министерот за надворешни работи во оставка.

Поранешната министерка за надворешни работи и пратеничка на ГЕРБ, Екатерина Захариева, исто така ја истакна важноста од потпишувањето на протоколот пред Преговарачката рамка. „Овој протокол може да се потпише без одлука на Советот на министри“, додаде таа. Захариева ги обвини пратениците од ПП дека ја удирале топката и ја одолговлекувале расправата за трите проекти за да не можат утре да влезат на седницата на Народното собрание. Таа беше поддржана од пратеникот на МРФ Станислав Анастасов.

„Вазраждане“ и „Има таков народ“ се спротивставија на усвојувањето на предлозите бидејќи, според нив, не ги задоволуваат националните интереси на Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петре Шилегов знаел за рамковните вработувања во…

Отстранувањето на речиси 40 лица од платниот…

Ванковска: Технички секретар во АЕК со завршено…

На огласот за работна позиција технички секретар…

Големо намалување на горивата, ова се новите…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги…

И бурекот ќе стане луксуз: Една четвртина…

И лебот станува луксуз за граѓаните. Во…

За влез во државата се чека околу…

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор…