Објавено на:

Новак одговори зошто Русија ја прекинале испораката на гас за Франција

t

Намаленото снабдување со гас на европскиот пазар, заедно со ремонтот на гасните турбини на гасоводот „Северен тек 1“ кон Германија, веројатно се причините за прекинот на испораката на руски гас за Франција, изјави денеска рускиот вицепремиер Александар Новак.

Снабдувањето со гас за Франција од Германија е во застој од 15 јуни, соопшти денеска францускиот гасоводен оператор ГРТгаз, наведувајќи дека тоа е последица на намалените испораки од Русија, пренесува Ројтерс.

На прашањето зошто е прекината испораката на гас за Франција, Новак на панелот на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург (SPIEF) рече дека недостигот на снабдување на европскиот пазар на гас и проблемите со редовното одржување на опремата Северен тек 1 веројатно се виновни.

Агенцијата ТАСС пренесува дека Новак објавил дека производството на руски гас е намалено за 4,0-5,0 отсто од почетокот на годината и дека до крајот на годината би можело да изнесува 730-750 милијарди кубни метри (бцм) доколку овој тренд продолжи.

„Што се однесува до гасот, оваа година делумно го намалуваме производството за околу 4,0 до 5,0 проценти. „Ако лани имавме 762 милијарди кубни метри, што е рекордна бројка, намалувањето од 5,0 отсто ќе значи производство од 730-750 милијарди кубни метри“, рече вицепремиерот на Русија на SPIEF.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И покрај санкциите Русија и Белорусија ефективно…

И покрај санкциите, Русија и Белорусија ефикасно…

Зеленски: Апсурдно е Русија да претседава со…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е…

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…

Русија ќе ги зголеми испораките на муниција…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу вети…

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…