Објавено на:

Новак Ѓоковиќ ќе настапи на Вимблдон

t

Новак Ѓоковиќ кажа дека планира да ја брани титулата на Вимблдон и ја поддржа одлуката на АТП да не се доделуваат рејтинг поени, иако тој ќе биде најголемиот губитник во таа ситуација.

Машката и женската тениска асоцијација одлучија да го казнат Вимблдон зашто го забрани настапот на руските и белоруските тенисери и тенисерки поради инвазијата на Украина, па најпрестижниот тениски настан ќе биде сведен на егзибициски турнир.

Ѓоковиќ изјави дека суспензијата на Русија и Белорусија е грешка и додаде дека организаторите на турнирот многу лошо ја извеле целата работа.

„Имаше простор за компромис, но место тоа, добивме ситуација во која сите губат“, кажа Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ кажа дека АТП и Вимблдон уште водат преговори, затоа што оваа одлука не им се допаѓа на многумина, а тоа оди и на негова штета затоа што ќе загуби дополнителни 2.000 бодови и првото место на ранг-листата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…

(Видео) „Мамба засекогаш“: Новак ја посвети на…

Новак Ѓоковиќ и официјално е најдобриот тенисер…

Ѓоковиќ ќе плати 7.000 евра за “злоупотреба…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е казнет од…

Ѓоковиќ во финале на Вимблдон!

По речиси три часа борба, Новак Ѓоковиќ…

Медведев се пласираше во полуфиналето на Вимблдон

Даниил Медведев, најдобриот руски тенисер, успеа да…