Новата потпретседателка на СДСМ: Мора да ја отстраните перцепцијата дека сме нeпријатели со Бугарија

t

Црвените линии остануваат, нема да се преговара за јазикот и за идентитетот, вели во своето вечерашно гостување во „Емисија 200“ на Алсат, потпретседателката на СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска. Запрашана за начинот на кој новото партиско раководство ќе се постави во проблемот со Бугарија, Стојчевска вели:

„Морам да напоменам дека нашите црвени линии се истите. Јазикот и идентитетот не ги преговараме. Ние сме Македонци коишто зборуваат македонски јазик. Верувам дека ќе се продолжи со позитивен дискурс, со позитивна политика, бидејќи мора да разбереме дека не се преговара само за историјата. Со Бугарија треба да преговараме на уште многу други полиња, како инфраструктурата, културата, образованието, економијата и тн. Мора да ја отстраните перцепцијата дека сме еден на друг непријатели“, вели Костадиновска Стојчевска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дополнителни 36 спасувачи ќе бидат испратени во…

Дополнителни 36 припадници на специјалните сили обичени…

Средба на историската комисија на 16 и…

Последните случувања во македонско – бугарските односи…

Земјотрес ја стресе и Бугарија

Според податоците на Националниот сеизмолошки центар при…

Ковачевски: Испративме писмо до Европскиот парламент и…

Владата и министерот за надворешни работи го…

Ковачевски: Не можеме да ѝ се мешаме…

На 4 февруари беа спроведени кај нас…